O nás

SKI Vítkovice-Bílá je občanské sdružení, sloužící již od roku 1965 pro lyžařskou veřejnost Ostravska a Beskyd, při uspokojování zájmu o sjezdové a běžecké lyžování. Jeho hlavní činností je výchova mládeže, která se zabývá sjezdovým lyžováním.

Provozovatelem zařízení lyžařského areálu v Bílé je společnost SKI Bílá – Služby s.r.o., provozovatelem lanové dráhy ZBOJNÍK II. je zapsaný spolek SKI Vítkovice – Bílá z.s. Naším společným cílem je vytváření výborných podmínek pro lyžařskou veřejnost, ale současně s tím vytváří podmínky i pro rozvoj sportovních aktivit lyžařů závodníků.

Společnými aktivitami s obcí Bílá stále modernizuje a rozšiřuje areál na obou kopcích nad údolím řeky Bílá Ostravice.

Historie lyžařského areálu Bílá v Beskydech

1965 výstavba vleku podél sjezdovky Zbojnická
1968 výstavba lyžařské chaty
1974 prodloužení sjezdovky od chaty na hřiště, montáž krátkého vleku k lyžařské chatě
1980 montáž vleku Tatra – Poma
1981 výstavba garáže, rozvodů vody po sjezdovce, mostu přes řeku a realizace modré sjezdovky
1991 dokončení hřiště SOUL do dnešní podoby
1992 nákup vozidla Mulda
1993 výstavba vleku TLV 12 na jihu
1995 nákup 1. sněhového děla Sufag
1996 nákup 2. sněhového děla Sufag, nový rozvod vody v trase vleku
1997 montáž vleku Doppelmayr a Bohrer
1999 modernizace sjezdovek jih (rozvody vody, čerpací stanice, dělo Areco)
2000 nákup 3. sněhového děla Sufag, Kasbohrer PB 240, realizace nového úseku modré sjezdovky, stavba věže Pegas, rozšíření „velkého padáku“
2001 montáž tyčového děla na „velkém padáku“
2003 dokončení nové provozní a sociální budovy, modernizace areálu jih (vlek Doppelmayr, nové sjezdovky, rozvody vody, 3 sněhová děla, úprava hřiště pro vlek Bohrer), nákup stroje na úpravu svahů Kassbohrer PB 300W
2004 parkoviště pro veřejnost zdarma, úpravy a rozšíření výstupní stanice vleku jih, zvýšení kapacity zasněžování všech sjezdovek
2005 zřízení běžeckých tras – modrý okruh na Mezivodí a červený okruh na Gruň, zakoupení stroje na úpravy běžeckých tratí Kassbohrer PB 100, instalace kamerového systému Panorama poskytujícího pravidelné zpravodajství na ČT 2
2006 výstavba nové čtyřsedačkové lanovky jako náhrada lyžařského vleku, výstavba sjezdovky č. 3 včetně osvětlení a rozvodů vody, pořízení nového odbavovacího systému SKI DATA, rozšíření parkovacích ploch
2007 zakoupení 2 vrtulových děl Sufag a 2 tyčových děl (Latemar, Sufag)
2008 nákup stroje na úpravu sjezdovek Kassbohrer PB 600W, nákup 2 vrtulových děl Sufag a 1 tyčového děla Gemini, rozšíření sjezdovky podél vleku TLV na jihu
2009 výstavba vleku Javořina na severním svahu vč. sjezdovky 3a se zasněžováním, rozšíření horní i spodní části sjezdovek na jihu, zakoupení skutru Lynx 600, nákup 2 vrtulových děl Sufag, nákup děla Sufag – silence vč. hydraulické věže
2013 nákup areálu bývalé pily a přilehlých parkovacích ploch. Parkovací kapacita 650 aut

Obec Bílá a okolí

Beskydská obec Bílá leží v povodí Černé a Bílé, dvou potoků, které jsou od pramenů svých četných přítoků hlavními zdroji řeky Ostravice.
Centrum obce i její četné osady jsou obklopeny lesy Klokočovské hornatiny s místním označením Zadní hory, která je součástí Moravskoslezských Beskyd a soustavy Západních Karpat.
Horský charakter počasí zdejší oblasti je dán vysokým průměrem ročních srážek okolo 1023 mm. V zimním období je proto obvyklá vysoká sněhová pokrývka s ideálními podmínkami pro lyžování.
Území Beskyd je cenným přírodním komplexem, proto zde byla v roce 1973 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Beskydy a obec Bílá je v rozsahu celého katastru její součástí.

Zajímavosti obce:

Dřevěný kostel sv.Bedřicha – Dřevěný kostel byl postaven v sedmdesátých letech minulého století podle plánu stavitele Antonína Kybasty. Architektura kostela se vymyká obvyklým tvarům jiných beskydských dřevěných kostelů.
Vysoká a štíhlá věž připomíná severskou architekturu. Rovněž složitě členěná střecha včetně zalámovaného půdorysu dokládá nejen odvážný přístup navrženého řešení, ale také zručnost zdejších řemeslníků, kteří se s ním dovedli při stavbě vyrovnat.

Lovecký zámeček – nedaleko kostela na odbočce potoka Velká Smradlavá byl v roce 1906 postaven arcibiskupský zámeček. Plášť zámečku chráněný šindelem si dodnes podržel původní vzhled.
Blíže na www.obecbila.cz

V nedalekém okolí je mnoho zajímavých míst, lákajících k výletům v letním i zimním období. Jedná se především o nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd Lysou Horu (1323 m n.m.)

Příjemným výletním místem jsou Pustevny, jejichž dominantou je soubor dřevěných staveb-útulen. Materiálem i celkovým vzhledem se druží k lidové architektuře a byly postaveny podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče do r. 1898. Chaty Maměnka a Libušín jsou secesní ukázkou vlivu lidového umění na moderní architekturu.

Druhým nejvyšším vrcholem Beskyd je Radhošť (1129 m n.m.), což je místo opředené pověstmi a uctíváním pohanského boha Radegasta. Cestou z Pusteven na Radhošť míjíme kamennou sochu Radegasta. Na vrcholu Radhoště si lze prohlédnout dřevěnou kapli sv.Cyrila a Metoděje z r.1898.

Příjemným celodenním výletem je návštěva Rožnova pod Radhoštěm, kde můžete ve Valašském muzeu v přírodě zhlédnou soubor lidových (zal. 1925). A nejen stavby a jejich inventář, neboť toto muzeum rekonstruuje celé historické prostředí i s políčky, loukami, pastvinami, chová domácí zvířata a pěstuje historické plodiny (pohanka, gengel, křibice aj.). Jeho areál měří téměř 80 ha a upravuje se do podoby historické krajiny. Zatím jsou v provozu tři části expozice: Valašská dědina, Dřevěné městečko a Mlýnská dolina (mlýn, pila, valcha, lisovna oleje; dokončuje se hamr). V budoucnosti v muzeu vznikne expozice Těšínské dědiny, salašnický areál Kolibiska, osada z moravských Kopanic a v Dřevěném městečku se zrekonstruuje staré rožnovské náměstí i s řemeslnickými dílnami a prodejnami.

Více na www.beskydy.cz