Oddíl

O oddílu - co děláme

Oddíl SKI Bílá

Oddíl závodního lyžování dále jen OZL je součástí zapsaného spolku SKI Vítkovice Bílá.

Historie našeho lyžařského oddílu má však kořeny již v roce 1965, kdy parta nadšenců a přátel sjezdového lyžování se rozhodla nalézt   to nejvhodnější  místo  pro vybudování  lyžařské sjezdovky a vybudování  lyžařského  vleku.  Po  prozkoumání  lokalit v Beskydech na Moravsko-Slovenském pomezí  moudří  lyžařští nadšenci zvolili lokalitu v obci Bílá, neboť již tenkrát si byli vědomi důležitosti blízkého zdroje vody.

Již v polovině 60. let se na nové sjezdovce Zbojnická proháněly lyžařské naděje našeho kraje.

Na svazích naši závodní sjezdovky byly  vychovány lyžařské legendy a na červené FIS sjezdovce trénovali historicky všichni naši lyžaři, kteří uspěli  v novodobé  historii  ČR: Eva Kurfurstová, Lucie Hrstková, Martin Vráblík, Katka Pauláthová, Gábina Capová, Daniel Paulus a mnoho dalších…

V současnosti  OZL SKI Bílá patří k největším  a  co se výsledků týče i nejlepším lyžařským oddílům věnujícím se výchově mladých závodníků v alpském lyžování v České republice. V rámci všestranného tréninkového procesu zapojujeme do tréninkové činnosti  mladé talenty ve věku 6 ti let a snažíme se je zodpovědně provést  napříč  všemi  lyžařskými  kategoriemi   se záměrem vychovat mladé závodníky, kteří budou konkurence schopni na mezinárodních FIS závodech a položíme dobré základy  pro budoucí reprezentanty České republiky. Snažíme se vychovat mladé sportovce, kteří se chtějí zlepšovat a posouvat své výkonnostní hranice.

Jak takový závodní lyžařský oddíl funguje?

Kategorie přípravka a předžactvo  je věkově namixovaná tak, že některé děti se učí teprve lyžovat a  navyknout se  pravidelnému tréninku, starší děti jsou jim vzorem. V rámci sportovní přípravy se snažíme o maximální všestrannost. Kromě lyžování, jezdíme na kole, kolečkových bruslích, lezeme po skalách, krotíme windsurfingová  prkna, zkoušeli jsme divokou vodu, navštěvujeme pravidelně trampolínová centra, atletická průprava je nám vlastní, parkourové tréninky jsou nám výzvou … Učíme se závodit.

Kategorie žáci zahrnuje osvojení a stabilizaci lyžařské dovednosti včetně prohloubení a upevnění  lyžařské techniky. Rozvíjíme fyzické schopnosti a upevňujeme tréninkové návyky. Nadále navazujeme  na všestranný rozvoj,  zvyšujeme výkonnostní schopnosti.

Kategorie Junioři a dospělí v této tréninkové skupině pracujeme s mladými závodníky, kteří se chtějí zlepšovat a posouvat své výkonnostní hranice. Nabízíme velký rozsah tréninkových prostředků, nejen po stránce kondiční, technické ale i psychické. Snažíme se mladé závodníky podporovat na jejich cestě za jasně definovaným záměrem.

To vše v rámci pravidelných tréninků v přírodě i tělocvičně, letních a podzimních přípravných kempů.

Šéf trenér: Slávek Skoumal

 

Závodní kategorie v oddíle

Přípravka a předžáci

Cíle trenérky Světly

Cílem mé práce v nejmladší kategorii je vybudovat v dětech silný vztah ke sportu jako takovému a mít rád lyžování tak, že budou ochotní respektovat jistý diskomfort, který tento sport  v rámci sportovního růstu vyžaduje. Mám ráda živé a odvážné děti, ale nebojím se přijmout do našeho týmu i děti, které bojuji s ostychem a vlastní nedůvěrou. V rámci své letité praxe si jsem vědoma, že v každém z nás dříme bojovník a úspěšný a sebevědomý člověk. Jen to v budoucnosti nemusíme prokázat na lyžařských svazích, ale děti budou umět zabojovat i v jiných lidských momentech a budou z nich zdraví a úspěšní lidé ve svých oborech. Snažím se ve výchově mladého sportovce položit kvalitní základ k sebejistotě, schopnosti opustit svou komfortní zónu, umět se o sebe postarat a pomoci podpořit své kamarády.  Snažím se, aby náplň mé práce s dětmi byl maximálně všestranný, tvořivý a, buduji v nich jistou samostatnost a důvěru v sebe a sílu v kolektivu, nechci jen vodit děti za ruku a říkat jim co musí a pořád je drilovat.  Jsem si vědoma náročnosti našeho sportu, který je krásný, ale i krutý – jen jedna jízda z kopce dolů na čas a ne na krásu …

Nechci dětem pořád jen radit a vysvětlovat chyby, a radit co mají dělat . Chci, aby si v rámci svých možností  hledali i svou cestu, aby se děti navzájem svými zkušenostmi podporovali a hledali si cestu k té své nejlepší jízdě.

Bohužel v lyžování se začíná velmi brzo dbát a očekávat výsledky a chápu děti i rodiče, že nejsou trpěliví a odcházejí k jednodušším sportům.  Věřím však, že ti co vytrvají si odnesou cenné zkušenosti a pevná přátelství do budoucnosti a dospělosti.

Kontakt

Na sezónu 2020/21 připavujeme nábor nováčků do našeho týmu. Ráda se s Vámi setkám ještě na Bílé do konce lyžařské sezóny 2020, neboť naše lyařská sezónu začíná v květnu, kdo máte zájem se svým  dítětem se připojit,neváhejte … volejte na mé mob.číslo 736 535 630

Trenérka: Světla Kořístková

  • Diplomovaný trenér AD
  • Milovnice pohybu, hor – velehor ve všech podobách
  • Mnohonásobná obhájkyně vítězství celkového poháru Madaje cup s přípravkou a předžáky
  • Finalistka ceny Trenér roku ČR 2016

Mladší a starší žáci

Žáci se již více zaměřují na specializovaný lyžařský trénink, ale všestrannost je stále důležitá. Lyžování je krásný sport právě v přípravném období, protože závodníci si vyzkoušejí mnoho druhů sportu. Žáci již závodí na celorepublikových závodech a cílem je dostat se do reprezentačního výběru a zúčastnit se mezinárodních závodů, kde si mohou porovnat síly s těmi nejlepšími alpskými lyžaři. Je to také první krůček k juniorské a dospělé kategorii, kde přichází rozhodnutí zda chce závodník dosáhnout Olympijských úspěchů, nebo bude lyžovat pro radost.

Trenér: Tomáš Ťavoda

 

  • Trenér II. třídy AD

 

Junioři a dospělí

Cíle trenéra Ondry

Mým cílem je dostat z každého v mém týmu maximum.

Každý máme jisté předpoklady, omezení a hranice, ale i zde platí, že „život začíná na konci vaší komfortní zóny”.

Je na konkrétním závodníkovi, zda chce jen zaplácat svůj volný čas, nebo využít výborné zázemí, které SKI Bílá poskytuje, kousnout se, tvrdě na sobě pracovat, dostat ze sebe maximum možného a být na sebe hrdý.

V kategorii juniorů už předpokládám, že nikoho nemusím vodit za ručičku. Veškeré základy chování na svahu i mimo něj, by tito závodníci měli mít z nižších kategorií.
Příprava je téměř celoroční a náročná. Na této úrovni se musí počítat s jistou absencí ve školní docházce a je třeba najít cestu, aby bylo možno skloubit sport se školou. Ale lyžování je překrásný sport, který za to stojí.
Trenér: Ondřej Trčka

  • Trenér II. třídy AD
  • Bývalý závodník oddílu SKI Bílá a reprezentant ČR
  • Trenér a servisman závodnic světového poháru
  • Trenérská a servisní účast na Mistrovství světa a Olympijských hrách

Tohle jsme my, #skibilaracingteam